Tutvustus

Ülenurme lasteaed Nurmepesa on pikaaegsete traditsioonidega (al. 1954) 7 rühmaline munitsipaallasteaed, millele loodi 2023 aastal lisaks 6 rühmaline Linnavere filiaal. Nurmepesa lasteaias on  moodustatud  sõime- ja  lasteaiarühmad.

Lasteaias toimub  eelkooliealiste laste alushariduse omandamine Nurmepesa lasteaia õppekava alusel, olles toeks lapse perekondlikule kasvatusele.

Nurmepesa lasteaia õpetajad toetuvad iga lapse arengupotentsiaali arvestavat õppe- ja kasvatustegevust läbi viies lapsest lähtuvale pedagoogikale, mis võimaldab lapsel olla sotsiaalne, uudishimulik ja aktiivne, austab lapse individuaalsust, kordumatuid vajadusi ja huviobjekte ning peab vaba mängu tema loomulikuks õppimise viisiks. Õpetajad toetavad laste eakohast otsustamisõigust ning demokraatlikke ja toetavaid suhteid.

Õppimise protsess, kus on paindlik päevakava, võimaldab lapse annete ja loovuse avaldumist argielus ja mängus ning muudab lapse mõtted, arvamused ja ideed kuuldavaks ning nähtavaks.

Õpetajad on õppeviiside valikul vabad – mitmetes rühmades on kasutusel projektiõpe, oskuste õpe ja vaikuseminutite harjutused, õppimist toetavad  tehnoloogilised vahendid.

Ülenurme lasteaia eripäraks on toetumine meie kultuuriloole ja folkloorsele pärandile.

Kõik Nurmepesa lasteaia õpetajad vastavad kvalifikatsioonile sh kuuel õpetajal on MA õpingud seljataga, üks õpetaja lõpetab kevadel õpinguid. Lasteaias on kasutusel last toetavad tugimeetme ning rühmades on vajaduspõhiselt lisapersonali võimalus.

Lasteaias töötavad muusika-ja liikumiseõpetajad ning tervishoiutöötaja. Laste igapäevane toit valmib lasteaia oma köögis.

Laste tervise edendamine on kantud mitmekesiste liikumistegevuste ja tervisliku toitumise toel. Lasteaia liikumistegevused toimuvad lasteaia saalis ja õuealal. Kord nädalas on lastel võimalus väikegrupi või individuaalseteks liikumistegevusteks. Lapsed käivad regulaarselt metsaretkedel ja matkamas ning osa võetakse valla, maakonna ja Tartu linna liikumisalastest ühisüritustest. Lasteaed osaleb Euroopa Koolipiima – ja puuvilja ning Taimse teisipäeva programmides.

Õpetajad ja abiõpetajad Nurmepesa lasteaiast:

Nurmepesa lasteaed asub võimaluste rohkes piirkonnas. Lasteaed on hubane ja kodune, rühmad on sisustatud õppimist ja mängu toetavalt esteetiliselt ning lapsi inspireerivalt. Lasteaias on raamatukogu, avatud mängu- ja sensoorikakeskused ning kunstigalerii. Õuealal on liiklusväljakud, tasakaaluliinid (slackline´d), ministaadion ja kelgumägi. Lastel on terve päeva jooksul võimalus olla loov, mängiv ja füüsiliselt aktiivne. Lapsed käivad aastaringselt kaks korda päevas õues.

Lasteaias on selgelt esil kogukonnatunnetust, kus koostöövalmidusega lastevanemad on kaasatud lasteaia igapäevaellu. Lasteaias tegutseb toetav hoolekogu, mis on lasteaiale oluline partner.

 

Ajalugu

Lasteaed Ülenurmel saab alguse 26. oktoobril 1954.a., mil riigimajand avas endises mõisahoones üherühmalise lasteaia. Laste vähesuse tõttu lasteaed 1956 a. suleti, kuid juba 1957a. taasavati üherühmalise lasteaiana selleks projekteeritud ja ehitatud majas (nüüdses vallamajas). 1964 aastast kuni 1968 aastani tegutses lasteaed ühe liitrühmana. Alates 1968 aastast oli Ülenurme lasteaed kahe rühmaline: sõimerühm ja liitrühm 3-6 aastasele lastele. Kaherühmalises lasteaias oli lapsi juba nimekirjas 41.

Alates 1975.a. oli la kolme rühmaline. Ruuminappuse tõttu kasutati individuaalelamut (Võru mnt.16) sõimerühmana.Toit tassiti 3 korda päevas korviga ja käeotsas 23-lapsele n.ö peamajast sõimemajja ja ka muusikaõpetaja jooksis kahe maja vahel, pillid kaenlas.
Laste ärapaigutamine ei lõppenud veel nii lihtsalt – karjakud, ehitajad, lüpsjad, traktoristid said töökohad, mugavustega korterid ja lasteaiakoha saamine oli justkui kõige tavalisema asi, mida juhataja pidi täitma kõrgemalt poolt antud korralduse kaudu. Et lapsi ära paigutada avati 1978.a veel üks aiarühm neljatoalises korteris Heki tn.4. Siis oli lapsi juba nimekirjas 70.
See aeg oli lasteaia kollektiivile äärmiselt keeruline ja raske, kuid lohutuseks kerkisid juba uue lasteaiahoone seinad. 25. juunil 1979.a. avati Eesti põllumajandus akadeemia Ülenurme õppe- ja katsemajandi kuuerühmaline lastepäevakodu. Külalisteraamatusse on majandi direktor Kalju Roosve kirjutanud järgmised sõnad: „On kätte jõudnud see tore hetk, mida plaaniti kümmekond aastat tagasi. Tartu KEK realiseeris need plaanid lastekaitseaastaks täna avatud lastepäevakodu hoone näol. Soovime lastepäevakodu personalile palju jõudu ja edu põllumeeste tulevase põlvkonna kasvatamisel!“

Kuuerühmalise lasteaiana töötasime 1990 aastani, siis laste arvu vähesuse tõttu sai meist nelja rühmaline asutus. Vabaks jäänud kahte sektsiooni kolis sisse Ülenurme keskkooli kaks esimest klassi. Viimased jäid meie maja „üürnikeks“ 1994 aastani. Lasteaia koha-soovijaid oli nii palju, et 2005 a. planeeriti juba juurdeehitust. Juulikuul käivitus Euroopa Ühenduse rahastamise kaasabil ehitus ja 01.03.2006 a. avati vastvalminud ruumides kuues rühm.

2008 a. kolis ruumidest välja käsitööselts ja 1. aprillist on Ülenurme lasteaed juba seitsmerühmaline.

Meie lasteaia hariduselu on rikastanud osalemine projektides ja koostöö erinevate partneritega:

  1. Rahvusvaheline projekt Soros Preschool „Hea Algus“ 1995 – 1999 aastal.
  2. Tartu Haritlaste Liidu poolt loodud rahvusvaheline programm Leonardo daVinci 2001– 2013 aastal, mille raames oli Ülenurme lasteaed praktikabaasiks  Saksamaa Liitvabariigi Hamburgi sotsiaalpedagoogika kutsekooli õpilastele.
  3. CAP- koolitusprojekt 2006 – 2008 aastal.
  4. „Puuprojekt“ 2006 – 2007 aastal.
  5. Maanteameti liiklusalases projektis 2010 – 2013 aastal.
  6. Koostöö huvigruppidega: Tartumaa Omavalitsuste Liit, Tartu Avatud Ülikool, Tartu Ülikool, Tartu Kõrgem Meditsiini Kool, Saksa kultuuri instituut; Tervise Arengu Instituut; maakonna ja linna haridusasutused ja raamatukogud; Eesti Põllumajandusmuuseum jt mäluasutused, Maanteeamet, AHHAA keskus jm.

Ülenurme lasteaed on teinud oma ajalugu koos oma laste, vanemate, töötajate ja kogukonnaga.

„Koos tegutsedes, lastele mõeldes!“

Lasteaia loo pani kirja lasteaia endine direktor  Milvi Päri

Ülenurme 01.11.2014 a.